ŚLUBNE FAQ

Ślubne FAQ

czyli jak dogadać się z fotografem

 

Reportaż na dwa aparaty

Reportaż ślubny niejednokrotnie przypomina żonglerkę – wymaga od fotografa sprawności, ostrości umysłu, umiejętności obserwacji i… pracy dwoma aparatami jednocześnie. Przez większość czasu w którym Wam towarzyszę, wykonuję zdjęcia dwoma aparatami fotograficznymi wyposażonymi w różne obiektywy. Pozwala mi to na uchwycenie najważniejszych wydarzeń zarówno w szerszej, jak i węższej perspektywie. Dzięki temu reportaż na dwa aparaty jest bardziej dynamiczny od standardowego, zawiera dużo ciekawych elementów i jest bardzo dobrze odbierany przez oglądających. Dzięki pracy z dwoma aparatami nic nie umknie mojej uwadze. Wielokrotnie słyszałem opinię od Par Młodych, że oglądanie mojego reportażu przysparza porównywalną dawkę emocji, jakie towarzyszą w dniu ślubu, ponieważ zdjęcia przedstawiają wiele sytuacji, na które Para Młoda nie była w stanie zwrócić uwagi.

Przygotowania

Przygotowania to zawsze momenty bardzo intymne, a zarazem pełne emocji. Śmiało można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju rytuał towarzyszący zarówno Pannie Młodej, jak i Panu Młodemu, dając możliwości uchwycenia ciekawych kadrów. Zazwyczaj przygotowania zaczynam podczas wizyty fryzjerki i wizażystki w domu Panny Młodej, następnie udaję się do domu Pana Młodego, gdzie kontynuuje pracę podczas przygotowań i błogosławieństwa. Ten typ zdjęć cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Par Młodych i stanowi doskonałą pamiątkę

Błogosławieństwo

Jedna z najbardziej wzruszających chwil podczas ślubu to błogosławieństwo. Rodzice i najbliżsi podczas błogosławieństwa wyrażają swoje przyzwolenie i akceptację dla związku, który już za kilka chwil zostanie przypieczętowany przysięgą małżeńską. W takich chwilach jak ta, szczególną uwagę zwracam na subtelność chwili. Staram się pozostać niezauważonym, aby jak najlepiej uchwycić niezwykłość momentu.

Ceremonia ślubu

Towarzyszę Wam podczas całej drogi do kościoła uwieczniając wszystkie towarzyszące atrakcje takie jak bramy, zastawy czy szlabany, które są źródłem wielu zabawnych sytuacji. Dokumentuje wydarzenia zgodnie z ich przebiegiem, nie aranżując scen i sytuacji. Ze szczególną powagą traktuję fotografowanie ceremonii ślubu. Posiadam specjalne uprawnienia, dzięki którym mogę fotografować w kościołach, a przed mszą, zawsze udaję się do księdza na krótką rozmowę. Podczas ceremonii dbam o odpowiedni nastrój wykonując swoje zadanie w skupieniu i ciszy. Ważnym momentem jest też wyjście z kościoła – zawsze proszę Was abyście go opuścili jako ostatni, po wyjściu wszystkich gości. Stworzy to okazję dla wielu ciekawych zdjęć, być może z ryżem confetti etc.
Również podczas ślubu pozwalam aby wydarzenia płynęły naturalnie, nie aranżuję scen. Jedynie przed uroczystością udzielam Wam kilku wskazówek, które pomogą w osiągnięciu jak najlepszego efektu.

Wesele

Przyjęcie weselne to czas radosnej zabawy, przeznaczony dla Was i Waszej rodziny. Takie chwile jak życzenia gości, powitanie Państwa Młodych, wniesienie Panny Młodej przez próg, pierwszy toast, Wasz pierwszy taniec czy oczepiny – to chwile, które dostarczają najwięcej emocji oraz okazji do zrobienia niezapomnianych zdjęć. Jestem zawsze tam gdzie najważniejsze wydarzenia towarzysząc gościom i szukając ciekawych kadrów. Zdjęcia wykonuję zarówno w ogólnych szerokich kadrach jak i zbliżeniach ukazujących uśmiechy, zadowolenie i dobrą zabawę. Towarzyszę Wam do godziny 1:00, fotografując najistotniejsze dla Was chwile, osoby i wydarzenia, począwszy od pierwszego tańca, przez zabawy weselne i oczepiny. Na Wasze specjalne życzenie zrobię sesję zdjęć pozowanych z gośćmi – jeśli jesteście zainteresowani, proszę poinformujcie mnie wcześniej, abym mógł się przygotować.

Plener ślubny

Zwykle znajdujemy chwilę czasu by wyjść na krótką sesję plenerową w dniu ślubu. Gdybyście jednak stwierdzili, że to dla Was za mało na plener możemy jechać w innym dniu. Pozwala Nam to na zorganizowanie kilkugodzinnej sesji w odległości większej niż kilka kilometrów od sali weselnej. Jeśli chodzi o miejsce ja niczego Wam nie narzucam, w końcu to Wasza sesja. Oczywiście przedstawię Wam kilka swoich propozycji. Ale to do Was należy ostateczny wybór. Możemy również połączyć kilka miejsc znajdujących się blisko siebie. Efekty takiej sesji na pewno będą bardzo ciekawe. 

Kilka słów na koniec…

Pamiętajcie że to jest Wasz dzień i to Wy jesteście najważniejsi. Nie oszczędzajcie czasu na uśmiech i pocałunki – właśnie szczere uczucia uwiecznione na fotografiach przywołują najpiękniejsze wspomnienia. Dla oswojenia się z obiektywem proponuję sesję narzeczeńską, dzięki której zarówno przyzwyczaicie się do obiektywu, jak również poznacie się z fotografem, który będzie Wam towarzyszył podczas najważniejszych chwil :). Ponadto sesja narzeczeńska to świetna pamiątka, którą możecie wykorzystać w podziękowaniach dla rodziców czy w dekoracji sali weselnej. 
Przed samym ślubem zadbajcie o odpowiednią ilość snu, pomoże to utrzymać nerwy na wodzy i uśmiech na twarzy. A jeśli z czymś nie zdążycie poproście o pomoc rodzinę – na pewno Wam nie odmówią. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Ile trwa reportaż ślubny?

Standardowo reportaż ślubny zaczynam od przygotowań w domach Państwa Młodych i trwa on do godziny 1:00 w nocy. Fotoreportaż może być również poszerzony o dodatkowe godziny fotografowania lub plener ślubny w dniu innym niż ślub.

Na jakim obszarze działasz?

Mieszkam w okolicach Olkusza, gdzie realizuję dużą część zleceń, jednak odległość nie stanowi dla mnie żadnej przeszkody, aby zrobić Wasz reportaż ślubny. Coraz częściej zdarzają mi się wyjazdy na reportaże do Katowic, Krakowa, Wisły czy Szczyrku. Planując plener nie ograniczajcie swojej wyobraźni – to ma być spełnienie Waszych marzeń – będę Wam towarzyszył w górach, nad morzem lub za granicą.

Jakiego sprzętu używasz?

Używam tylko profesjonalnych i niezawodnych lustrzanek marki Nikon, do których posiadam kilka obiektywów różnego rodzaju, dzięki czemu nie zaskoczy mnie żadna sytuacja. Niemal przez cały czas reportażu wykonuję zdjęcia dwoma aparatami z obiektywami o różnych funkcjach. Trzeci, zapasowy aparat natomiast, spoczywa w torbie fotograficznej. Zawsze mam przy sobie, lampy błyskowe, zapasowe baterie i karty pamięci.

Jakie pakiety oferujesz?

W swojej ofercie posiadam tylko jeden podstawowy pakiet, który był najchętniej wybieranym przez Pary Młode. Niemniej nie zawężam się tylko do oferowanego pakietu – ofertę przygotowuję indywidualnie, jest ona dostosowana do Waszych potrzeb i oczekiwań. Według Waszych wskazań oferta może być dowolnie poszerzana np. o reportaż narzeczeński, relację z przygotowań u wizażystki, a także o dodatkowe produkty takie jak na przykład eleganckie albumy dla rodziców. Umówmy się, aby omówić szczegóły oferty!

Ile zdjęć dostaniemy? Czy zdjęcia są poddawane obróbce?

Z podstawowego reportażu ślubnego otrzymujecie ode mnie pendrive na którym znajduje się 400 fotografii z całego dnia ślubu oraz krótkiego pleneru. Wszystkie zdjęcia które otrzymujecie ode mnie są poddane starannej i autorskiej obróbce, w skład której wchodzi korekcja kolorystyczna, korekcja świateł i cieni i delikatny retusz skóry (co zwykle nie jest potrzebne). Oprócz pendrive dostajecie ode mnie duży i elegancki fotoalbum formatu 30x30cm lub 25x35cm zawierający minimum 20 grubych i usztywnionych stron czyli 10 tzw. rozkładówek otwieranych na płasko. Fotoalbum możecie również wymienić na album tradycyjny formatu 25x25cm z wklejanymi odbitkami. 

Analizując oferty fotoreportaży ślubnych zwróćcie uwagę na liczbę oferowanych zdjęć. Jeśli zainteresuje Was oferta zawierająca 700 – 1000 lub nawet więcej zdjęć, dopytajcie fotografa, w jaki sposób są one przygotowywane do oddania w Wasze ręce. W przeciwieństwie do takich ofert moja praca nie kończy się na wykonaniu zdjęć i skopiowaniu ich na pendrive – kolejne kroki to skrupulatna selekcja materiału i jego późniejsza obróbka w programach graficznych. 

Po jakim czasie otrzymamy zdjęcia?

Galeria na stronie www w zakładce Strefa Klienta zabezpieczona hasłem pojawi się w terminie 14 dni roboczych od daty ślubu. Album i pendrive otrzymacie najpóźniej w ciągu 30 dni roboczych od daty zatwierdzenia projektu albumu ślubnego. Następnego dnia po ślubie około godziny 10 – 11 na moim Facebook’owym profilu znajdziecie również krótką zapowiedź Waszego reportażu.

POZNAJMY SIĘ!

 

Zapraszam do kontaktu. Podczas pierwszego spotkania omówimy szczegóły i Wasze oczekiwania dotyczące ślubu, wesela oraz pleneru

 

KONTAKT

TELEFON

+48 604 833 484

e-Mail

kontakt@zapisanewkadrze.pl

ADRES

32-310 Ryczówek
ul. Dolna 56

Share This